TZ: Ostravu čeká již čtvrtý ročník LGBT+ akce Ostravský PRAJD

Ostrava, 20. 7. 2022 – Startuje čtvrtý ročník Ostravského PRAJDU, celotýdenní akce na podporu práv LGBT+ lidí. Program vyvrcholí v sobotu 30. července ve 13:30 demonstrací. Účastnice a účastníci se sejdou na Masarykově náměstí, odkud se vydají do Komenského sadů.

Zasloužíme si bezpečný prostor jako všichni ostatní. Chceme se podílet na jeho vytváření pro všechny, kdo jej potřebují, protože ho v Česku stále není dostatek. Nárokujeme si zapojení do společenského života bez hrozby diskriminace a potřeby se asimilovat, říká spolumluvčí Klára Stolinská.

Letošní program Ostravského PRAJDU sestává z více než desítky rozmanitých akcí. Návštěvníci se mohou těšit na sérii přednášek a workshopů o právních překážkách kvír lidí, o LGBT+ seniorech a uprchlictvu, aktivismu či sexuální práci. Vrcholem bude demonstrace na Masarykově náměstí a následný průvod s doprovodným programem, který zakončíme v Komenského sadech, říká Małgorzata Hanczakowska, spoluorganizátorka PRAJDU.

„V parku si můžete poslechnout koncert, bezplatně se otestovat na HIV nebo si užít piknik s kamarády. Kdokoliv zde také může nalézt pomoc u různorodých LGBT+ organizací, se kterými spolupracujeme. Záleží nám na tom, aby se naše komunita cítila bezpečně. Chceme ji sjednotit, aby si byli lidé navzájem oporou a nikdo se necítil sám,“ vysvětluje Stolinská.

Večer po průvodu si nenechte ujít afterparty s vystoupením místních drag umělkyň,“ říká Hanczakowska, „drag je neodmyslitelnou součástí revolučního kvír hnutí, kde docházelo k intersekci trans a černošské komunity. Symbolizuje osvobuzující prostor pro sebevyjádření a radikální sebelásku. Jsou to právě tyto komunity, kterým vděčíme za zrod politického kvír aktivismu, vysvětluje Hanczakowska.

„Ostravský PRAJD je a vždy byl antikapitalistický. Již od počátku jsme jej chtěli pojmout nemainstreamově. Náš kvír aktivismus je ze své podstaty intersekcionální, protože všechny formy útlaku spolu souvisejí. Boj za LGBT+ práva nikdy nemůže být úspěšný, dokud stále existují další formy útlaku, jako je kapitalismus či patriarchát, uzavírá Hanczakowska.


___

Kolektiv Ostravský PRAJD organizuje průvod hrdosti a doprovodné akce v regionu. Jeho cílem je boj za práva sexuálních a genderových menšin, osvěta a podpora občanské angažovanosti v této oblasti a vytváření prostoru pro seberealizaci LGBT+ osob v regionu. Ostravský PRAJD stojí na nekomerčním principu a koná se bez podpory korporací a sponzorů.

Kontakt:
Klára Stolinská
+420 739 718 801
kolektiv@ostravskyprajd.cz