TZ: Začíná třetí ročník LGBT+ iniciativy Ostravský PRIDE

Začíná třetí ročník LGBT+ iniciativy Ostravský PRIDE

Ostrava, 13. 8. 2021 – V Ostravě začíná dvoutýdenní série akcí věnovaných podpoře základních lidských práv a rozšíření povědomí o LGBT+ tématech. Třetí ročník Ostravského PRIDU nabídne bezmála 15 kulturních a vzdělávacích akcí. Cílem je již tradičně protest proti nerovnému zacházení s LGBT+ lidmi nejen v české společnosti a podpora queer kultury.

„Naše iniciativa se dotýká mnoha aspektů naší komunity a nabízí program pro každého. Přinášíme do Ostravy výstavu o LGBT+ osobnostech české historie, která bude dostupná zdarma po celé dva týdny ve Vinném sklepě U Mostu v centru Ostravy. Letošní ročník zahájíme její vernisáží. Chystáme také besedu o LGBT+ stárnutí a životech seniorů, diskuzi o bodyshamingu, bohoslužbu s následným přiblížením života LGBT+ věřících, promítání filmů Vítejte v Čečensku a AsexuaLOVE, ale také neformální pikniky či pubkvíz a závěrečnou cyklojízdu městem,” přibližuje letošní program spolumluvčí Ostravského PRIDU Markéta Hanczakowska.

Ostravský PRIDE však není pouhou kulturní akcí a oslavou, ani reklamní plochou nabízenou soukromým společnostem nebo veřejným institucím. „Jsme nekomerční iniciativa zaměřená na boj proti nerovnostem. Veškeré naše aktivity se mohou konat pouze díky dobrovolné finanční podpoře našich příznivkyň a příznivců. Odmítáme tak laciné zneužívání podpory LGBT+ komunity k sebepropagaci namísto upřímného a odhodlaného boje za základní lidská práva,” vysvětluje filozofii Ostravského PRIDU jeho člen Matěj Šťastný.

Právě ten je přitom kvůli přetrvávající diskriminaci klíčový. „LGBT+ práva stojí na mrtvém bodě, a naopak jsme svědky narůstajících násilných a diskriminačních tendencí. S homofobními útoky se podle výzkumu ombudsmanky z roku 2019 setká každý druhý LGBT+ člověk. 48 % LGBT+ párů v ČR se bojí držet za ruce na veřejnosti. V rozporu s mezinárodním právem Česká republika stále vynucuje sterilizaci transgender osob. A registrované partnerství a manželství navzájem dělí více než 100 zásadních rozdílů, na jejichž narovnání LGBT+ páry čekají již řadu let,“ popisuje situaci Hanczakowska.

„V partnerských zemích V4 není stav o nic lepší. Například Maďarsku byla nedávno schválena cenzura informací o LGBT+ lidech. V Polsku stále existují zóny bez LGBT+ lidí,” doplňuje Šťastný, „i proto pride pořádáme.”


______


Program Ostravského PRIDU 2021

Kolektiv Ostravský PRIDE organizuje průvod hrdosti a doprovodné akce v regionu. Jeho cílem je boj za práva sexuálních a genderových menšin, osvěta a podpora občanské angažovanosti v této oblasti a vytváření prostoru pro seberealizaci LGBT+ osob v regionu. Ostravský PRIDE stojí na nekomerčním principu a koná se bez podpory korporací a sponzorů.

Kontakt:

Klára Stolinská

+420 739 718 801

ostravsky.pride@gmail.com


Facebook

Instagram