TZ: Ostravu o víkendu čeká průvod za práva LGBT+ komunity

Ostravu o víkendu čeká průvod za práva LGBT+ komunity

Ostrava, 20. 8. 2020 – Účastnice a účastníci průvodu hrdosti se v sobotu 22. srpna ve 14:00 sejdou na Masarykově náměstí, odkud se následně vydají do Komenského sadů. Až do večerních hodin bude probíhat doprovodný program v podobě pikniků, neformálních přednášek, debat či filmových projekcí. Akce se odehraje za zvýšených bezpečnostních opatření, účastnice a účastníci budou povinni mít roušky.

Letošní ročník Ostravského PRIDU je již druhým v pořadí a čítá bezmála 20 kulturních a vzdělávacích akcí. Jeho cílem je především upozornit, že i v dnešní době musíme aktivně usilovat o rovný přístup k LGBT+ lidem v Česku i mimo něj. „I v současné době se členky a členové této komunity potýkají s diskriminací. Registrované partnerství LGBT+ lidem zdaleka nezaručuje stejná právo jako manželům a na uzákonění stejnopohlavních sňatků ještě stále čekáme. Česká republika také v rozporu s mezinárodním právem vynucuje sterilizace trans lidí,“ říká Klára Stolinská, tisková spolumluvčí Ostravského PRIDU.

„Nejen v Česku se ale potýkáme s problémy. V posledních letech sledujeme nárůst extremistických tendencí a státní represe zejména v zemích Visegrádské čtyřky, obzvláště v nedalekém Polsku a Maďarsku. Právě tam se neustále stupňují útoky a agresivní rétorika. Politická reprezentace jen pár desítek kilometrů odtud se z LGBT+ lidí snaží vytvořit veřejného nepřítele. Tamější místní samosprávy na svém území vyhlašují tzv. zóny bez LGBT, s jednou takovou náš kraj dokonce přímo sousedí. A o to důležitější roli v prosazování tolerance nyní náš region sehrává,“ dodává Klára Stolinská.

Na co se mohou účastnice a účastníci letošního Ostravského PRIDU těšit? “Po průvodu nás bude v Komenského sadech čekat vernisáž výstavy o životě LGBT+ seniorek a seniorů, piknik s představením mnoha lidskoprávních organizací či debata o stavu LGBT+ práv v zemích Visegrádské čtyřky. Osvětu v oblasti bezpečného sexuálního chování zajistí organizace Rozkoš bez rizika, u níž bude rovněž možné nechat se otestovat na HIV. Aktuální otázky LGBT+ komunity prodiskutujeme se zástupkyněmi a zástupci Jsme fér, Amnesty International, Logos - LGBT křesťané či Trans*parentu a dalších. Pridovou sobotu zakončíme večerním promítáním v kině Art, ” shrnuje Emma Konečná, tisková spolumluvčí Ostravského PRIDU.__

Kolektiv Ostravský PRIDE organizuje průvod hrdosti a doprovodné akce v regionu. Jeho cílem je boj za práva sexuálních a genderových menšin, osvěta a podpora občanské angažovanosti v této oblasti a vytváření prostoru pro seberealizaci LGBT+ osob v regionu. Ostravský PRIDE stojí na nekomerčním principu a koná se bez podpory velkých korporací a sponzorů.

Kontakt:

Klára Stolinská

+420 739 718 801

ostravsky.pride@gmail.com